Czas Na Relax

Shiatsu pochodzi z Japonii, gdzie stanowi oficjalną dziedzinę medycyny. Jest to forma terapii podobna do akupunktury, łączy w sobie tysiącletnie zasady tradycyjnej medycyny chińskiej z nowoczesnymi technikami masażu. Zabieg odbywa się na macie w luźnym ubraniu przez rozciąganie i naciskanie różnych części ciała. Chociaż w dosłownym tłumaczeniu shiatsu oznacza „ucisk palcami”, to przy wykonywaniu tego masażu wykorzystywane są również inne części części dłoni, a także łokcie i kolana.

Shiatsu polega na pracy z meridianami, których stymulacja od tysiącleci stanowi podstawę akupunktury i akupresury. Meridiany tworzą system kanałów energetycznych, doprowadzają energię życiową do wszystkich zakątków naszego ciała. Każdemu z meridianów przyporządkowany jest określony organ lub któraś z funkcji psychiczno-fizycznych organizmu. W zdrowym organizmie zachowana jest równowaga, energia swobodnie przepływa przez meridiany do wszystkich części ciała. Gdy organizm jest osłabiony przez stres lub chorobę, przepływ energii jest zaburzony, w niektórych częściach ciała jest jej za dużo, w innych za mało.

Shiatsu harmonizuje i pobudza przepływ energii życiowej wszędzie tam, gdzie pojawia się zastój, służy podtrzymaniu zdrowia i radości życia. Jest także metodą pomocną w takich dolegliwościach, jak:
– bóle głowy i pleców
– bóle menstruacyjne
– problemy żołądkowe
– chroniczne zmęczenie
– wewnętrzny niepokój i nerwowość

W przypadku przewlekłych chorób w kanałach meridianów powstają znaczące zastoje energii, co powoduje niedostrzeganie (czasem nawet przez lata) pewnych potrzeb naszej osobowości. Dotknięcie takiego kanału na powierzchni ciała w trakcie Shiatsu ułatwia uświadomienie sobie zastoju również w naszym wnętrzu i przystąpienie do jego rozładowywania. Regularne stosowanie Shiatsu w połączeniu z prowadzeniem świadomego życia może przynieść złagodzenie przewlekłych i ciężkich chorób, uczynić je zrozumiałymi, a tym samym dającymi w ogólnym rozrachunku pozytywny skutek, czy nawet je wyeliminować.