Czas Na Relax

Dotyk oznacza kontakt ze wszystkim co nas otacza, zapewnia nam poczucie bezpieczeństwa, mówi, że nie jesteśmy sami. Jest podstawą w komunikacji i kontaktach międzyludzkich oraz sposobem wyrażania uczuć.

Tajemnica dotyku tkwi w ukrytych wspomnieniach z naszego życia płodowego. Wrażliwość tego zmysłu rozwija się od pierwszych dni życia człowieka. Pierwsze kontakty noworodka ze światem mają wymiar dotykowy: noszenie na rękach, przytulanie, karmienie piersią, głaskanie. Po latach szukamy dotyku, ale okazuje się, że wszyscy skąpią nam tego, co jest takie proste, a zarazem ważne i terapeutyczne. Mowa dotyku jest uniwersalna, za jej pomocą możemy uzdrawiać, uśmierzać ból, łagodzić napięcia. Dotyk jest także odpowiedzią na emocjonalne problemy bliskich nam osób – przytulając i głaszcząc przekazujemy nasze zrozumienie, zapewniamy o naszym oddaniu.

Żyjemy w kulturze nieskorej do wzajemnego dotykania się i bezpośredniego okazywania uczuć, w zabieganych czasach, w których niewiele czasu i uwagi zostaje dla nas samych. Tu pomocny okazuje się dotyk w formie masażu, który pozwala osiągnąć świadomość własnego ciała i akceptację siebie.

Masaż zapewnia nam przeciwdziałanie nieuchronnym stresom, związanym z pracą zawodową i życiem codziennym. Wiele osób przywyka do napięcia i bólu, uważając je za integralne elementy życia. Często dopiero pod wpływem masażu zdajemy sobie sprawę jak napięte i usztywnione są nasze mięśnie oraz jak wiele energii kosztuje nas ciągłe życie pod presją.

Niektórzy uważają masaż za zbędny luksus i uciekają się do niego jedynie w ostatecznej potrzebie. Biorąc jednak pod uwagę tempo życia, w którym obecnie żyjemy, terapie oparte na dotyku powinny stać się integralnym elementem naszego życia, a przede wszystkim profilaktyki zdrowotnej.

Myśli zabierają nas z chwili obecnej w przeszłość lub przyszłość, ciałem jesteśmy tutaj. Dzięki ciału możemy złapać kontakt z tym co rzeczywiste.

Pamiętaj, masaż może przywrócić zdrowie i być środkiem do poznania samego siebie; pokazuje nam, że możemy czuć się lepiej i być zrelaksowani!